بیانیه «پردیس تئاتر مستقل مشهد» درباره لغو اجرای تئاتر «آنتراکت»؛ نگذاشتید از امضای شما صیانت کنیم!

اجرای هر نمایش در یک مجموعه فرهنگی در هر نقطه از کشور، نیازمند اخذ مجوز از نهادهای ذی‌ربط است؛ به طوری که بدون دریافت مجوز، از نخستین مرحله اجرای نمایش یعنی فروش اینترنتی بلیت تا روی صحنه رفتن آن، هیچ‌کدام امکان‌پذیر نیست. درباره نمایش «آنتراکت» هم اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی مجوزی برای اجرای آن در تاریخ ۱۱تیرماه به شماره ۳۳۵۲/۳/۲۰/۳-۱۴۰۲ صادر کرده که اعتبار مجوز با امضای رئیس گروه هنری از ۱۳تیرماه لغایت ۲مردادماه ۱۴۰۲ (برابر با ششم ماه محرم) است. بدیهی است تا پایان تاریخ مجوز یک اجرا، برای عمل به بندهای این مجوز، نیاز به هماهنگی با هیچ‌ نهاد و گروهی نیست. حتی در بند یازدهم این مجوز آمده است که نمایش در ایام شهادت و مناسبت‌ها روی صحنه نرود، حال آنکه تقویم ایام و مناسبت‌های مذهبی، ابتدای سال به تمامی سالن‌های مشهد ابلاغ شده و هیچ‌کدامش شامل ۲۷تیرماه نمی‌شده است!
درباره نمایش «آنتراکت» از ظهر روز سه شنبه ۲۷تیرماه، طی تماسی از سوی شخص امضاکننده مجوز، بنابر این شد با تعامل بین گروه، پردیس تئاتر مستقل و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، این شب آخرین شب اجرای گروه باشد و علی‌رغم داشتن مجوز تا ۵روز پس از این، به احترام ایام عزاداری امام حسین(ع) ادامه اجراها لغو شود که این مسأله با همراهی گروه اجرایی و مدیریت پردیس تئاتر مستقل تصویب شد.
با این حال علی‌رغم انطباق کامل اجرا با بازبینی که منجر به صدور مجوز ذکرشده گردیده، مسئولین محترم همچنان تا دقایقی قبل از شروع آخرین اجرا از هیچ‌گونه تذکرات دریغ نکرده و گروه اجرایی نیز با نظارت نماینده محترم حراست مستقر در محل اجرای نمایش، تمامی ملاحظات مطرح شده را رعایت و حتی بیش از تذکرات داده شده، در شکل اجرایی کار نیز تغییراتی ایجاد کرد تا آخرین سانس اجرای این نمایش که قرار بود با حضور حدود ۱۳۰مخاطبی که بلیت تهیه کرده بودند، انجام شود، به سلامت برگزار شود.
گفتنی است؛ نماینده محترم حراست حتی با حضور در پشت صحنه این نمایش پیش از شروع آخرین سانس، تغییرات ایجاد شده مدنظر اداره کل را تأیید و بنابر اجرای این نمایش بود، تا اینکه لحظاتی پیش از شروع اجرا، صدای گوش‌خراش موتورسیکلت‌ها بلوار شهید صارمی را پر کرد، موتورسوارانی که بدون هیچ آرم و علائم شناسایی، خواستار لغو اجرا و ورود به سالن نمایش بودند. در اینجا مدیریت پردیس، طی جلسه فوق‌العاده و بالاجبار تصمیم به لغو اجرا گرفت و از مخاطبانی که کاملا بر اساس قوانین رسمی کشوری برای حضور در اجرای یک تئاتر بلیت تهیه کرده بودند، عذرخواهی کرد تا در فضایی آرام‌تر به مشکلات این شب رسیدگی شود. تماشاگران فهیم این نمایش نیز در حالی اقدام به ترک مجموعه کردند که برخی از این نیروهای ناشناس در مقابل درب ورودی، بدون هیچ صحبتی اقدام به ضبط تصویر از آن‌ها کردند که این اقدام آن‌ها در دوربین‌های مداربسته پردیس تئاتر مستقل قابل مشاهده و آماده ارائه به مراجع ذی‌ربط است.
روز پس از این، در حالی که پردیس تئاتر مستقل به واسطه مسئولیت در قبال گروه اجرایی، از اداره کل ارشاد پیگیر ارسال نامه‌ای مبنی بر ابطال مجوز رسمی نمایش «آنتراکت» بود، به جای دریافت چنین نامه‌ای، با بیانیه عجیب آن‌ها و سپس مصاحبه رئیس گروه هنری مواجه شد؛ اینکه از مدیریت سالن توقع داشتند اجرای این نمایش را لغو کنند. فارغ از اینکه جناب آقای روشندل به طور کلی حضور عوامل خودسر و بیرونی را تکذیب کرده و بدین ترتیب آن‌چه نماینده رسمی حراست به چشم دیده را نیز زیر سؤال برده، توقع‌شان را اینگونه اعلام کرده‌اند که پردیس تئاتر مستقل بایستی علی‌رغم داشتن مجوز، از این اجرا جلوگیری می‌کرده است، کاری که مجموعه پردیس تئاتر مستقل برای صیانت از قانون و امضای مسئولین استان انجام نداد، اما در نهایت با توجه به حضور عوامل ناشناس مجبور به انجامش شد و اجرای یک تئاتر مجوزدار به تعطیلی کشیده شد.
نه‌تنها پردیس تئاتر مستقل که تمامی خانواده شریف تئاتر مشهد همواره بر حفظ حرمت ائمه اطهار و مخصوصاً حضرت امام حسین(ع) تأکید داشته و نمایش مذکور نیز به هیچ‌عنوان منافاتی با ایام جاری نداشته و حتماً اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با علم به همین ماجرا، تاریخ اتمام مجوز را ششم ماه محرم در نظر گرفته است.
«پردیس تئاتر مستقل» علی‌رغم اینکه پیش از این بارها بر مدار قانون حرکت کرده، اینبار به خاطر حفظ امنیت و آرامش مخاطبان مجبور به تخطی از قانون شد و به همین دلیل از مردم ارجمند و تئاتردوست و مخاطبان فهیم نمایش «آنتراکت» عذرخواهی کرده و امید دارد مسئولین محترم اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز بر اساس وظیفه ذاتی خود، درباره لغو بی‌ضابطه مجوزشان، پاسخگوی افکار عمومی و هنرمندان باشند.